
Streamingforbruget i Danmark: Første kvartal 2025 i tal og tendenser
Danskernes streamingvaner fortsætter med at udvikle sig, og første kvartal af 2025 viser tydelige tegn på forandring i både forbrugsmønstre og platformspræferencer. Ifølge den seneste rapport fra TV 2’s medieafdeling, “Streaming i Danmark Q1 2025”, er der sket markante skift i, hvordan og hvor danskerne streamer deres indhold.
Streaming er blevet hverdag
Streaming er ikke længere en nicheaktivitet; det er blevet en integreret del af hverdagen for mange danskere. Rapporten viser, at en betydelig andel af befolkningen dagligt benytter sig af streamingtjenester, hvilket understreger den centrale rolle, disse platforme spiller i det moderne medielandskab.
TV 2 Play og konkurrenterne
TV 2 Play har oplevet en stabil vækst og fastholder sin position som en af de foretrukne streamingtjenester i Danmark. Samtidig viser rapporten, at internationale giganter som Netflix og Disney+ fortsat har en stærk tilstedeværelse på det danske marked.
Det er dog bemærkelsesværdigt, at danske brugere i stigende grad søger efter indhold, der afspejler deres egen kultur og sprog, hvilket giver lokale udbydere en konkurrencemæssig fordel.
Mobilen som primær enhed
En interessant udvikling er skiftet i de enheder, danskerne bruger til at streame. Hvor fjernsynet tidligere var den dominerende skærm, viser rapporten, at smartphones og tablets nu spiller en større rolle, især blandt de yngre aldersgrupper. Dette skift har betydning for, hvordan indhold produceres og distribueres, da der er behov for formater, der egner sig til mindre skærme og mobil brug.
De store nyhedsdagsordener sætter et tydeligt aftryk i streamingforbruget
I første kvartal af 2025 ses et højt niveau af nyhedssening. Når verden synes i opbrud, og nyhedsstrømmen er massiv, måske mere end nogensinde før, sætter det også et tydeligt præg på streamingforbruget. Mens det totale forbrug er status quo siden første kvartal sidste år, vokser forbruget af streamede nyheder på tværs af TV 2 og DR med seks procent.
“Der har været fart på nyhedsdagsordenen, lige fra vi gik ind i det nye år. Ikke mindst på grund af Trumps indsættelse som præsident i USA, og de mange omvæltninger i international politik, det har medført, men også på grund af krigene i Gaza og Ukraine og valg i Tyskland og Grønland”, fortæller Sofie Bruun, Head of Market and Audience Insight hos TV 2 Data & Insight, i en udmelding, og fortsætter:
“Dansk politik har ikke ligget stille hen i mellemtiden, og alt i alt har vi set et første kvartal, hvor behovet for overblik og perspektiv blandt de danske streamere nok har været større end nogensinde før”.
Læs TV 2s rapport om streaming i Danmark Q1 2025: her