Forside * Nyheder

Storytel og Mofibo lægges sammen

- 0
Foto: Mofibo

Nu er det slut med at drive både Mofibo og Storytel i Danmark.

For 3 år siden opkøbte svenske Storytel danske Mofibo. Begge tjenester leverer læse- og lyd-bøger per abonnement.

Dengang forlød det at Storytel ville tage over, hvor Mofibo med tiden ville blive en den af Storytel.

Annonce:

Men nu har de skiftet mening. De to lægges fortsat sammen, men det bliver istedet Mofibo der videreføres i Danmark. Det skriver MediaWatch.

„Storytel Denmark vil kombinere det bedste af begge verdener i Danmark‟, fortæller Jonas Tellander, adm. direktør for Storytel, og fortsætter:

„Storytels ledende skandinaviske rolle inden for indhold, service og teknologi sammen med Mofibos stærke brandkendelse, der i Danmark i øjeblikket er synonym med lytning af lydbøger‟.

Bagkataloget for den ‚ny‛ Mofibo vil opleves større. Der vil være flere titler på de virtuelle boghylder, end der var i de enkelte bogtjenester hver for sig.

 

Annonce:
Her på recordere.dk elsker vi en god dialog. Blot det holdes i en pæn tone, uden personhetz og indenfor emnet. Tak fordi du bidrager positivt. Kommentarer modereres.